Wiosna i nasi skrzydlaci przyjaciele…

Wiosna cieszy nas słońcem, ciepłem, śpiewem ptaków i odrodzeniem natury.
Zapraszamy na filmik pokazujący zwiastuny wiosny – kwiaty i ptaki. 

Wczesną wiosną cała armia pszczół rusza do pracy – zapyla kwitnące sady, łany rzepaku i większość roślin będących surowcem do produkcji żywności. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności, którą spożywamy. Dzięki temu, że jest ich tak dużo i są tak różnorodne, mogą zapylać całą masę roślin i działać w różnych warunkach. Bez udziału pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony.

Obraz Capri23auto z Pixabay 

Co otrzymujemy dzięki pszczołom?

Wiele owoców, warzyw, ale i produktów z nich wytwarzanych, stosowanych na co dzień, jak chociażby bawełna czy oleje, jest efektem zapylania. Nasiona roślin ozdobnych, które sadzimy w ogrodach i na balkonach, a także warzyw, takich jak marchew i kapusta również pochodzą z zapylania.
Owoce i warzywa – porzeczki, jabłka, gruszki, pomidory, wiśnie, agrest, śliwki, dynie, fasola, morele, brzoskwinie, maliny, żurawina. Dzięki zapylaniu fasoli czy owoców kiwi, powstaje więcej nasion, większe są strąki i owoce.
Również wiele ziół i przypraw potrzebuje zapylania do wydania owoców – kolendra, ziele angielskie, kardamon, papryka.
Produkty stosowane w kosmetyce – olej z orzechów makadamia, olej arganowy czy lawendowy, to znane składniki. Zawdzięczamy je właśnie zapylaczom.
Zboża i uprawy – gorczyca, rzepak, uprawa migdałów, kawy czy bawełny – wszystkie są zależne od zapylania.                                                                                                                 
Produkty pszczele – najlepiej znany jest oczywiście miód. Ale człowiek korzysta również z wosku, pyłku, pierzgi (zakonserwowanego przez pszczoły pyłku) czy mleczka pszczelego. Produkty te mają wiele właściwości korzystnych dla zdrowia.

Zdolności pszczół są niezastąpione.

           Doceńmy i dbajmy o te małe pracowite owady, aby móc korzystać z bogactwa wartościowych produktów. Wybierając się na zakupy z rodzicami (w stosownym czasie) sprawdź, jak wiele produktów w koszyku zawdzięczasz tym niewielkim owadom.

        Ciekawa historia wiąże się z patronem pszczół i pszczelarzy, czyli świętym Ambrożym z Mediolanu.  Przez większą część swojego życia był on biskupem, który odznaczał się szczególnymi, jak na czasy w których żył (IV wiek n.e.) cechami. Podobno fakt, że będzie kimś wielkim, przewidziano już w jego dzieciństwie. Gdy święty Ambroży był dzieckiem, przyleciały do niego pszczoły i wleciały prosto w jego usta. O dziwo, nie zrobiły mu żadnej krzywdy ani nie zaczęły żądlić – po kilku chwilach wyleciały i wzleciały ku niebu. Był to podobno wielki znak – skoro pszczoły, otoczone czcią i kultem nie zrobiły dziecku żadnej krzywdy, mógł z niego wyrosnąć tylko naprawdę wielki człowiek.

Dowiedz się czegoś więcej o pszczołach:
Obejrzyj film "Jak powstaje miód" - http://www.scholaris.pl/zasob/102327




Komentarze

Prześlij komentarz