Polskie symbole narodowe

Symbole narodowe są wyrazem czci i szacunku dla Ojczyzny. Stanowią też o tożsamości państwa, narodu i obywateli. Polacy zawsze byli patriotami.Godło, flaga i hymn są symbolami naszego kraju, do których należy odnosić się z szacunkiem.


Flaga
Flaga Polski to dwa równoległe pasy równej długości. Górny biały bierze początek od herbowego Orła, a dolny czerwony od barwy pola jego tarczy.Flagę wywieszamy nie tylko z okazji uroczystości państwowych, możemy też uczcić ważne wydarzenia prywatne.


Godło
Godło Polski to Orzeł Biały (nazwę piszemy wielkimi literami). Dokładnie mówiąc jest to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.Jest to jeden z najstarszych w świecie herbów. Nie został zmieniony przez ponad 700 lat.




Hymn
Hymn państwowy “Mazurek Dąbrowskiego” jest najmłodszym z naszych symboli narodowych. Słowa napisał Józef Wybicki do nieznanej melodii dla żołnierzy Legionów Polskich formowanych przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Pieśń ta stawała się hymnem Polski od zarania niepodległości w 1918 roku. Do konstytucji została jednak wpisana jako hymn dopiero w 1976 roku.Podczas odtwarzania lub śpiewania hymnu państwowego musimy zachować spokój i powagę. Mężczyźni powinni zdjąć nakrycie głowy.


Naszą polskość charakteryzują też między innymi: stroje ludowe, mundur wojskowy, tradycje ludowe i legendy.

Prace uczniów z zasobów świetlicy szkolnej.


tekst źródłowy:

Komentarze